Fair play?
Informujemy, że z głosowania na zdjęcie tygodnia (3-9 sierpnia) usunięte zostały wszystkie trzy zdjęcia Magdaleny Szpądrowskiej. Sprawdziliśmy wszystkie oddane na nią głosy dokładnie. Nie mamy wątpliwości co do tego, że 90 % z tych głosów nie zostało oddanych uczciwie. Sprawdziliśmy logi ze statystyk i logowania, i widać, że ponad 20 osób weszło na stronę tylko po to, by oddać swe głosy na jej zdjęcia. Wobec tego podjęliśmy decyzję o dyskwalifikacji wszystkich trzech zdjęć.
Wielokrotnie powtarzaliśmy, że nie oddajemy głosów po znajomości. Prosiliśmy. Widać nie do wszystkich to dociera. System głosowania, gdzie zalogowani użytkownicy mają po trzy punkty, a niezalogowani po jednym, jak do tej pory się sprawdza. Owszem, zdarzają się pojedyncze głosy, ale nie zmieniają one wyników głosowania.
Aha, jeśli chodzi o zdjęcie miesiąca: Serdecznie pozdrawiamy pana “hakiera”. Daruj sobie, dziecko drogie. Twoje głosy zostały usunięte. I wszystkie następne także będą.
Nie chcieliśmy wprowadzać głosowania tylko dla zalogowanych, bo nie o to w tym wszystkim chodzi, ale chyba jednak będziemy zmuszeni. Bo jak widać, nie wszyscy potrafią się bawić.
Edit (13.08.2009): Zdjęcia Magdy przywróciliśmy. Można nadal na nie głosować.




Sierpień 13th, 2009 at 1:30
Szkoda tylko, że niektórzy zabawę, taktują zbyt poważnie. Po trupach do celu… :/ Przecież nie o to chodzi w tym konkursie.
Sierpień 13th, 2009 at 9:27
a jak tutaj się zarejestrować? :)
Sierpień 13th, 2009 at 9:32
@masal: Wejdź na stronę http://fotomedaliki.pl/index.php/o_co_chodzi/
i zacznij czytać od “Posiadaczem konta na fotomedaliki.pl może zostać …”
Sierpień 13th, 2009 at 10:41
Dziś dowiedziałam się o usunięciu moich zdjęć z konkursu na zdjęcie tygodnia pod hasłem “oszustwa”. Miałam w opisie na gadu gadu opis “www.fotomedaliki.pl – pooglądaj i zagłosuj” i wiele moich znajomych oddało swoje głosy między innymi na moje zdjęcia. Czy to powód do dyskwalifikacji??? Proszę o przywrócenie moich zdjęć nawet bez jakiegokolwiek głosów, nie zależy mi na wygranej…
Pozdrawiam Madzia
Sierpień 13th, 2009 at 10:42
Witam,
Już od pewnego czasu kibicuję Waszemu pomysłowi i zaglądam na tą stronę.
Niestety trochę mnie zdziwiło Wasze podejście w stosunku do głosowania w ostatnim konkursie na zdjęcia mojej Córki, Magdaleny.
Z tego co wiem, do umieszczenia (po raz pierwszy) zdjęć (skądinąd niezłych) w konkursie na stronie fotomedaliki.pl namawiało Ją parę osób, w tym ja. Dała się przekonać i umieściła 3 ostatnie zdjęcia.
Wczoraj wszedłem (nie po raz pierwszy zresztą) na stronę w celu zagłosowania, obejrzałem wszystkie zdjęcia i zgodnie z przekonaniem zagłosowałem na moim zdaniem najlepsze, pech chciał że Magdy :). Nie byłem zalogowany, bo m.inn. nie mam czasu na prowadzenie fotobloga.
Według powyższej informacji “Fair play?”, wygląda na to, że zrobiłem to nieuczciwie i po znajomości.
No cóż, zdarzało mi się już być jurorem w poważnych konkursach fotograficznych, zawsze kierowałem się tylko i wyłącznie! oceną samych zdjęć a nie stosunkiem do ich Autorów, a tu taka ocena?
Nie wiem w jaki sposób głosowali inni, ale sam fakt wejścia na stronę w celu tylko oddania głosu na jedno ze zdjęć przez nową, niezalogowaną osobę (nawet jeśli zostałaby zachęcona do zabawy przez jednego z uczestników), nie jest chyba jeszcze do końca podstawą do oceny uczciwości Jej zamiarów i bezstronności oddania głosu.
A z drugiej strony, chyba na tym polega rozwój portalu, że stopniowo dołączają do niego kolejni uczestnicy zachęcani przez innych, już wcześniej aktywnych.
Ponieważ zawodowo mam okazję śledzić przebieg paru dużych konkursów internetowych, wiem że przy otwartych konkursach internetowych są niestety możliwe różne mechanizmy nieuczciwości, pozwalające z jednego komputera oddawać setki głosów, nawet w ciągu godziny, ale w tym wypadku chyba takiego problemu nie ma.
Problemem jest chyba brak jednoznacznej decyzji, czy konkurs ma być konkursem hermetycznym zamkniętym (tylko dla osób zalogowanych), czy otwartym; i czy wpływ na wybór zdjęć tygodnia/miesiąca może mieć każdy internauta, czy też tylko ten zalogowany. Zresztą w przypadku tych zalogowanych, też nie można wykluczyć sytuacji, że mogą głosować po znajomości :)
A tak, czy inaczej zdjęcia rozpoczynającej swoją przygodę z fotografią licealistki Magdy, uważam za dobre i proponuję, abyście je jednak pokazali (nawet, jeśli podtrzymacie dyskwalifikację, blokadę możliwości oddawanie na nie głosów), aby można było moją opinię zweryfikować.
Mam też nadzieję, że Magda nie zniechęci się tą niezbyt sympatyczną sytuacją i będzie nadal fotografować i bawić się poddając ocenie swoje zdjęcia.
Z poważaniem
Marcin Szpądrowski
Sierpień 13th, 2009 at 11:48
Kara jest bardzo surowa, rozumiem jednak pobudki administratorów -wielokrotnie bowiem przypominano że to konkurs na najpopularniejsze zdjęcie, a nie autora. Wynik nie może zależeć od tego ilu mamy znajomych z dostępem do internetu.
Ja może nieśmiało zaproponuję wprowadzenie dodatkowego ostrzeżenia na stronie, dla znajomych – że w ten sposób oddają niedźwiedzią przysługę!
I owszem z całą pewnością nie raz się zdarza – zdarzy że gro przypadkowych gości portalu odda głos na trzy zdjęcia jednego autora. Lecz z całą pewnością administratorzy biorą taką zmienną pod uwagę.
Sierpień 13th, 2009 at 12:30
a kto udowodni ze to byly glosy od rzekomo ustawionych ludzi? ja miedzy innymi tez nie raz glosowalem na jej zdjecie mimo ze jej nie znam czyli rownie dobrze przyczynilem sie do jej dyskfalifikacji!?
Sierpień 13th, 2009 at 12:30
Więc jak mi się podobają zdjęcia jednego autora i oddaję głosy na 3 zdjęcia, bo doceniam jego talent to jest to zachowanie nieuczciwe?
DO “ADMINÓW”
Jeśli autor zaprasza znajomych do odwiedzenia strony konkursy to NIKOGO nie zmusza do oddania głosów na konkretne zdjęcia. Może jedynie zachęcać. Jeśli inne zdjęcia w konkursie są lepsze to każdy może na nie zagłosować. Autor zdjęć nie wie kto konkretnie na niego zagłosować. Jeśli to jest niezrozumiałe dla “adminów” to świadczy to tylko o kompletnym amatorstwie.
“Admini” tej stronki mają klapki na oczach bo przecież to była promocja portalu. Przecież z jednego numeru IP można tylko raz zagłosować.
Ale widzę że ogólnie ten konkurs jest DO D…Y, skoro na najlepsze zdjęcie tygodnia oddaje się mniej niż 100 głosów.
A jeśli organizatorzy chcą się nauczyć jak się robi poważne konkursy internetowe polecam portal http://www.dlaniepokonanych.pl
Bawcie się dalej w sprawdzanie logów, ja nie piszę z Częstochowy.
Nie zamierzam już więcej wchodzić na ten portal. Nie ma sensu promować dziadostwa.
Sierpień 13th, 2009 at 12:50
Drogi Tomku!
Dziękujemy za ten cudowny link :*! Otworzył nam w końcu okno na świat, teraz jest zupełnie inna rzeczywistość:*
Panie Marcinie!
Pech chciał, że akurat przypadkiem jest to Pana córka, akurat naprawdę przypadkiem zagłosował Pan akurat na te, skądinąd, słabe zdjęcia. Cholera, fantastyczny jest taki zbieg okoliczności, to naprawdę przypadek!
I akurat zupełnie przypadkiem Pana córka umieszcza link w opisie i zupełnie przypadkiem wchodzi ileśtam osób, które oczywiście zupełnie przypadkiem oddają głos TYLKO na zdjęcia Pana córki. No przypadek!
Droga Magdo! Po tych komentarzach nie chciałbym, żebyś “przypadkiem” zraziła się do konkursu, bo my naprawdę nie gryziemy :) Rób zdjęcia i je wysyłaj, myślę, że w przyszłości taka sytuacja się nie powtórzy u żadnego z nas… a jezeli już, to będzie to rzadki przypadek :)
Sierpień 13th, 2009 at 13:00
Jest mi po prostu przykro, że się tak stało bo ja nie mam wplywu co robia inni ludzie a ponosze za to konsekwencje… Powtarzam ze nie zalezalo mi na wygranej bo przeciez i tak nie przewidziane sa zadne nagrody. Odwoluje sie prosby do przywrocenia moich zdjec albo pozakonkursowo albo bez zadnych glosow… bo w tym momencie wychodze na jakigos oszusta ktory zmienia IP i siedzi godzinami na komputerze bezmyslnie poprawaijac swoj ranking ale przeciez nie o to tutaj chodzi…
pozdrawiam Madzia
Sierpień 13th, 2009 at 13:35
Szanowny/a PB (szkoda, że nie podpisujesz się pełnym nazwiskiem, bo wiedziałbym z kim polemizuję).
Na przyszłość radzę czytać ze zrozumieniem.
Nie wspominałem nic o przypadku, zbiegu okoliczności z głosowaniu na zdjęcie Córki. Pisałem, że zmałem to zdjęcie i sam Ją namówiłem do konkursu. Pisałem i nadal to podtrzymuję o głosowaniu zgodnie ze swoim odczuciem, bez kierowania się stosunkiem do Autora.
Zresztą z tego co wiem, większość uczestników konkursu i głosujących zna się sobą i pewnie uznając spiskową teorię dziejów można by w każdym przypadku wątpić w bezstronność.
A co do subiektywnej oceny czy zdjęcie jest słabe czy dobre ponawiam propozycję przywrócenia zdjęć na stronie (z ewentualną blokadą głosowania) aby inni kompetentni internauci mogli się do tego odnieść.
No chyba, że przyjmiemy, że PB wypowiedział/a się w tym zakresie w imieniu wszystkich odwiedzających stronę, bo ja pisałem tylko o swoim odczuciu.
A generalnie, to szkoda, że tracimy czas na polemiki, a nie dyskutujemy, co zrobić, aby przyczynić się do rozpropagowania ciekawej strony, konkursu, aby zwycięskie zdjęcia miały tysiące głosów i paru ewentualnych kolegów jednego czy drugiego uczestnika, nie było w stanie wpłynąć na wyniki konkursu.
Marcin Szpądrowski
Sierpień 13th, 2009 at 13:41
Nasze subiektywne oceny zablokowanych zdjęć nie powinny być przedmiotem dyskusji.
Również mam nadzieję w przyszłości oglądać tutaj zdjęcia pani Magdy. Im więcej różnych zdjęć tym ciekawiej, a o to chyba chodzi.
Sierpień 13th, 2009 at 13:49
Przywróciliśmy zdjęcia Magdaleny. Można na nie głosować. Nie chcemy się wdawać w jałowe dyskusje. Z chęcią pogratulujemy w poniedziałek Magdzie zwycięstwa. Ba, całego podium! Mamy nadzieję, że wszyscy głosujący będą z tego zadowoleni :)
Sierpień 13th, 2009 at 13:53
Z przyjemnością się przedstawię, PB to po prostu skrót od imienia i nazwiska (co łatwo ustalić).
Piotr Bednarek, bardzo mi miło.
Sierpień 13th, 2009 at 13:56
PS: z czystej przyzwoitości nie powinien Pan głosować na córkę, nawet gdyby te zdjęcia były super-hiper nie wiadomo jakie.
Sierpień 13th, 2009 at 14:04
Magdo, nikt nie sugeruje że jesteś oszustką. Wierzę Ci, że Twoi znajomi zagłosowali na Twoje zdjęcia z sympatii. Ale sama powiedz, gdybyś prowadziła tą stronę, jak można ukrócić praktyki oddawania głosów po znajomości? Podobne sytuacje miały już miejsce wcześniej i w końcu nadeszła pora na jakąś reakcję. Niestety pech sprawił, że dotyczy to Ciebie. Tak czy inaczej nie zrażaj się ani do fotomedalików i przede wszystkim do fotografii:) Kiedyś trzeba było zareagować. Niestety taki jest urok internetu, że trzeba go nieco moderować.
Nie czuj się tym faktem urażona.
Sierpień 13th, 2009 at 14:14
nie chce by na moje zdjecia glosowano
Sierpień 13th, 2009 at 14:41
Dziękuję Fotomedalikom, za reakcję a p. Kuroniowi za życzliwe słowa pod adresem Magdy.
Młodemu koledze Piotrowi Bednarkowi dziękuję za przedstawienie się równocześnie przypominając, że na uczenie innych przyzwoitości ma jeszcze trochę czasu.
A bawiąc się w wybór najciekawszych zdjęć w takiego rodzaju konkursie pozbawionym nagród mogę na szczęście kierować się własnym odczuciem estetycznym, a nie zastanawiać się nad tym czy osoba fotografująca jest mi bliska, czy też wprost przeciwnie.
Marcin Szpądrowski
Sierpień 13th, 2009 at 15:37
“nie chce by na moje zdjecia glosowano”
w takim razie po co chciałaś przywrócenia zdjęć?
Sierpień 13th, 2009 at 15:49
przeczytaj uwaznie powyzsze komentarze, nie chcialam byc traktowana jak oszust w stylu “zdjecie usuniete” i wspomnialam rowniez by nie przywracano mozliwosci glosowania na moje zdjecia bo nie chcialam byc kolejny raz oskarzana na wypadek dostania kolejnego glosu a chcialam by moje zdjecia byly widoczne i by pozostali ocenili czy sa widocznie tak “slabe”…
Sierpień 13th, 2009 at 16:00
Mnie te zdjęcia w ogóle nie podchodzą… to, że ktoś robi zdjęcia Panu Prezydentowi czy Premierowi to nie oznacza, że od razu są wspaniałe… w stawce są lepsze zdjęcia i to nie ulega wątpliwości.
Sierpień 13th, 2009 at 16:16
paranoja. :]
Sierpień 13th, 2009 at 16:30
Popieram zdanie Jarka, że zdjęcia Magdy nie powalają, są moim zdaniem bardzo słabe W konkursie jest wiele lepszych zdjęć, a dziwią mnie wyniki głosowania, bo jakimś cudem te 3, bądźmy szczerzy słabe zdjęcia, prowadzą.
Sierpień 13th, 2009 at 16:35
Z natury jestem niepoważny więc rozumiem problem
… ,,, — wstawić w dowolnym miejscu
Sierpień 13th, 2009 at 16:39
Amatorsko zajmuję się fotografią i myślałem o dodaniu tutaj zdjęć ale widzę, że stroną zajmują się amatorzy o wydźwięku pejoratywnym.
UWAŻAM ŻE ORGANIZATORZY SĄ NIEUCZCIWI!
1. Jak można zarzucać dziewczynie że się pochwaliła znajomym, że bierze udział w konkursie? To jest sytuacja jak z filmu ze Stanisławem Tymem w roli głównej:
“wchodzi facet do sklepu, a ekspedientka krzyczy: Towar rekomendowany przez innych klientów nie podlega sprzedaży!!”
2. Do Pana Kuronia:
jest jedno bardzo proste rozwiązanie. Wystarczy zmienić jedną linijkę kodu, żeby je wprowadzić. Co musi Pan zrobić by oddać taki komentarz? Podać adres e-mail. Więc wystarczy ustawić to samo przy głosowaniu. Z jednego adresu e mail można oddać jeden głos. Czy to naprawdę taki trudne???? Ale już najlepiej wprowadzić ograniczenie by głosować mogły jedynie osoby zatwierdzone przed administratora. Może jeszcze ABW uruchomić?
3. Mam nadzieję Madziu, że już więcej nie będziesz walczyć z oczerniającymi Cię osobami. PO CO INTERESOWAĆ SIĘ PORTALEM, GDZIE WYSTARCZY 75 głosów do zwycięstwa?? Parodia!
Mam nadzieję że się rozwiniesz w fotografii bez walczenia z ślubnymi frustratami.
A przy okazji Czy to nie Tobie i Twojemu Tacie zawdzięczamy wystawę World Presa Photo na parkingu Schotta? Dziękuję za to – mój 6 letni synek zaczął już pstrykać fotki bo mu się tak spodobała ta wystawa.
4. Do Jarekr91:
i bardzo dobrze że Ci zdjęcia prezydenta nie leżą. Ale czy to jet powód do niesprawiedliwego ich usuwania z konkursu?
Mnie się to zdjecie akurat podoba z innego powodu. Doskonałe zastosowanie perspektywy! Czy zauważyłeś że Tusk NIE wita się z Kaczyńskim? To jest fajne dwuznaczne zdjęcie. Ale mam nadzieję że znajdzie się w innym bardziej profesjonalnym konkursie.
5. Nie jestem związany w żaden sposób z tą autorką. Szkoda że tak łatwo zniszczyć początkującego fotografa. Bo znajomych zaprosiła od odwiedzenia konkursu… i Ci znajomi rozbili kółko wzajemnej adoracji.
PARODIA
Sierpień 13th, 2009 at 16:46
Mnie dziwi tylko jedno, dlaczego wcześniej nikt nie komentował w tak surowy sposób zdjęć innych autorów? Zdjęćia jakiejś użytkowniczki zostały wyrzucone to odrazu ją zlinczować, że oszutka, a zdjęcia robi beznadziejne. Widywałem na tej stronie gorsze i jakoś nikt nie mówił, że beznadziejne.
Przypominam też, że każdy kiedyś zaczynał i każdy kiedyś robił beznadziejne zdjęcia, oraz że tylko KONSTRUKTYWNA krytyka ma sens.
Uroczyście oświadczam, że nie pozostaje w żadnych stosunkach z autorką zdjęć o których tutaj wszyscy mówimy, nie jestem jej bratem, ani siostrą, nie mam jej numeru gg. Nie widziałem nawet tych “beznadziejnych” zdjęć, dlatego tymbardziej chciałbym poczytać jakieś wasze opnie na temat istoty beznadziejnośći zdjęć jakie pewnie każdy robił na początku.
Peace
P.s podpisano Kamil Kożuch, żeby było wiadomo z kim polemizować.
Sierpień 13th, 2009 at 17:31
Bardzo dziekuje za slowa otuchy od Józka i Kamila ;) a do wszystkich oskarzajacych mnie o nieprofesjonalizm podkresle ze mam dopiero 17lat i nie uwazam sie ze wielkiego fotografa;)
Sierpień 13th, 2009 at 17:32
Józef K to bohater Procesu – Franz Kafka. Polecam
Sierpień 13th, 2009 at 17:41
Kamilu Kożuchu, ponieważ jesteś osobą z która lubię polemizować, podejmę temat :P
ale najpierw mała “wstawka”:
Droga Magdo… Każdy zaczynał i tym się charakteryzują prawa początków. Nikt się Bressonem nie rodzi. Nawet Bresson.
a teraz to co chciałem powiedzieć:
Nie chodzi o to czy te zdjęcia są wyśmienite czy słabe, ale chodzi o sam fakt że z mojego(!) punktu widzenia jest co najmniej kilka lepszych w tym konkretnym głosowaniu. Dlatego dziwi mnie dlaczego zajmowały 3 pierwsze miejsca. Zresztą, widzę że nie jestem w tym odosobniony.
To, co w komentarzach wynikało z wypowiedzi ojca uważam za dosyć niestosowne – jako osoba dorosła i poważna powinien wiedzieć o syndromie ojcostwa i zrozumieć swój brak obiektywizmu w tej konkretnej sytuacji. (Panie Marcinie, nie jest to przytyk czy też złośliwość, jedynie zwrócenie uwagi na pewien fakt).
Może usunięcie zdjęć nie było najmądrzejszą opcją, ale oczernianie organizatorów jest co najmniej śmieszne.
Sama idea konkursu jest fajna, ale potrzebne jest tu uczciwe głosowanie. Moim zdaniem to którego dotyczy temat rozmowy takie nie było.
To pisałem ja, Adam Kaniowski.
Sierpień 13th, 2009 at 17:46
Hehe, Kaniowski, Ja bardzo dobrze rozumiem sytuacje Magdy, bo ja również czuje się osobą rozpoczynającą swoją przygode z fotografią.
Sierpień 13th, 2009 at 17:47
*ojcowstwa.
Odsyłam do podstaw psychologii.
Sierpień 13th, 2009 at 17:49
Pokornie przyjmuję polemikę.
Sierpień 13th, 2009 at 18:18
Wywołany przez p. Adama Kaniowskiego wypowiem się po raz ostatni w tej kwestii.
Zabrałem na tym forum głos tylko i wyłącznie z powodu chęci obrony przed próbą linczu, zrobieniem oszustki z Bogu ducha winnej młodej bliskiej mi dziewczyny.
Chciałem, żeby nie zraziła się do fotografii po pierwszej próbie pokazania się na tym forum.
A jak można internetowo zniszczyć silnego człowieka – zachęcam do lektury “Jak wykończyć kobietę” w ostatnim “Newsweeku”.
I jaka w tym niestosowność?
A co do samych zdjęć, w tym konkursie, no cóż pewnie mógłbym skrytykować większość z nich, podobnie, jak ktoś mógłby skrytykować moje, czy kogokolwiek, kto by je tu umieścił, ale chyba nie do końca o to tu chodzi.
To chyba ma być zabawa i niech taką zostanie.
A swoją drogą, kto by przypuszczał, że wzbudzą tyle emocji.
Marcin Szpądrowski
Sierpień 13th, 2009 at 19:05
“Józefie K” zrujnowałeś mi psychikę. Jak widać nie każdy kto amatorsko robi zdjęcia i czytał (bądź nie czytał) F.Kafkę wypowiada się mądrze i z sensem.
Jarekr91 to czy tobie zdjęcia pani Magdy “podchodzą” czy nie nie jest przedmiotem dyskusji. Nie to ładne co ładne ale co się komu podoba.
Sierpień 13th, 2009 at 19:17
Myślę też, że w tym konkursie chodzi o to, by zwyciężyło zdjęcie najlepsze, a nie to, któremu autor zrobi najlepszą reklamę wśród znajomych, którzy rzadko mają pojęcie o fotografii i rzetelnym ocenianiu zdjęć. Namawiając znajomych do głosowania, obniża się poziom konkursu do portali typu Fotka.pl czy NaszaKlasa.pl, gdzie ocenia się po znajomości a nie według faktycznej jakości zdjęcia.
Sierpień 13th, 2009 at 22:21
No właśnie, niech to pozostanie zabawą. Uczciwą zabawą, bo tylko taka ma sens.
Panie Marcinie – w tym, żadna. Ale próba w miarę obiektywnego oceniania zdjęć, kiedy w stawce znajdują się zdjęcia autorstwa bliskiej Panu osoby jest skazana na niepowodzenie. (Powtórzę, to nie przytyk, ale zwrócenie uwagi na pewne fakty.)
Miłego wieczoru pozostaje życzyć ;)
Adam
Sierpień 13th, 2009 at 23:24
Pora ustosunkować się do tego co się stało.
Bardzo się cieszymy, że strona ma wiernych kibiców i wielu osobom podoba się nasz “dziadowski” pomysł. Dla Was warto “marnować” każdy poniedziałkowy wieczór i wiele godzin w tygodniu ;)
Decyzja o usunięciu zdjęć została przedyskutowana w szerszym gronie, nie jest naszą indywidualną decyzją. Podobnie postępujemy przy wszystkich ważniejszych decyzjach dotyczących Fotomedalików.
To nie jest nasza strona, jest to strona częstochowskich fotografów, założona przy wielkim wsparciu kilku osób.
Mieliśmy do wyboru dwa rozwiązania:
Nie robić nic i udawać, że nic się nie stało, co mogłoby zaskutkować tym, że więcej osób zaczęłoby robić w ten sposób, a wielu fotografów widząc takie wyniki przy głosowaniu mogłaby tu już nigdy tu nie wrócić.
Drugą opcją jest to co zrobiliśmy. I tu najlepszym wyjaśnieniem jest to co napisał Maciek Kuroń i w pełni się pod tym podpisujemy:
“Magdo, nikt nie sugeruje że jesteś oszustką. Wierzę Ci, że Twoi znajomi zagłosowali na Twoje zdjęcia z sympatii. Ale sama powiedz, gdybyś prowadziła tą stronę, jak można ukrócić praktyki oddawania głosów po znajomości? Podobne sytuacje miały już miejsce wcześniej i w końcu nadeszła pora na jakąś reakcję. Niestety pech sprawił, że dotyczy to Ciebie. Tak czy inaczej nie zrażaj się ani do fotomedalików i przede wszystkim do fotografii:) Kiedyś trzeba było zareagować. Niestety taki jest urok internetu, że trzeba go nieco moderować.
Nie czuj się tym faktem urażona.”
Magdo – my też prosimy, nie zniechęcaj się, wysyłaj zdjęcia, zaglądaj :)
Do wczoraj, do godz. 23 na Magdę zagłosowało ponad 20 osób. Były to osoby, które weszły na stronę tylko i wyłącznie po to by zagłosować na jej zdjęcia. Weszły tu klikając link w jej opisie na Gadu-Gadu. Jeśli się coś robi to skutki tego powinno się albo przewidzieć, albo za nie odpowiadać. Magdo, pretensje możesz mieć do swoich znajomych, jak napisała Renata: Oddali Ci niedźwiedzią przysługę.
Celem Fotomedalików jest zorganizowanie z najlepszych zdjęć wystawy, a nie zdobywanie punktów przez autorów zdjęć. W tym celu odsyłamy chociażby na stronę z pigułami przeciwbólowymi – zalinkowaną przez Tomka.
Nie chcemy, co wielokrotnie powtarzaliśmy, by najwięcej punktów miały zdjęcia autorów, którzy mają najwięcej znajomych.
Wolimy mieć oddanych 50 głosów przez osoby, które tu regularnie zaglądają, rozumieją cel tej strony i mają jakiekolwiek pojęcie o zdjęciach, niż przez setki osób z łapanki, które zagłosują na zdjęcia znajomej osoby, i które nigdy więcej tu nie wrócą.
Stroną zajmują się osoby o wydźwięku obiektywnym, a nie pejoratywnym. Zapewniamy wszystkich, że nie nikogo nie faworyzujemy.
Piszecie, że to lincz na Magdzie, niszczenie człowieka. Nigdzie nie napisaliśmy, że Magda jest oszustką. Napisaliśmy, że głosy zostały oddane nieuczciwe. Nie dyskutujemy tu w ogóle o tym czy zdjęcia są dobre, czy nie. Bo bywają gorsze. Naszym celem jest zapewnienie aby głosowanie odbyło się w sposób jak najbardziej obiektywny. Dlatego podjęliśmy, konsultując to z kilkoma osobami, taką, a nie inną decyzję.
Wcześniej, dwa razy, zdarzyły się sytuacje nieuczciwego głosowania. Jednak nie na aż tak wielką skalę jak teraz. Zawinili tam nie autorzy, lecz osoby, które były na zdjęciach. Wprowadziliśmy wtedy system 3/1. Osoby fotografujące po zalogowaniu się mogą oddać 3 punkty na jedno zdjęcie. Osoby niezalogowane po jednym. Jak do tej pory system się sprawdzał mimo ciągłych miniprób wpływania na głosowanie.
Jeśli chodzi o kwestie techniczne: w tym przypadku problemem nie jest to, że jedna osoba głosuje kilka razy, tylko wiele osób oddaje głosy na jednego autora/jedno zdjęcie. Podawanie maila przy głosowaniu nic nie zmieni, jeśli na to samo zdjęcie zagłosuje 30 różnych, znajomych osób.
Jedyną rozsądną metodą zniechęcenie części przypadkowych osób jest wprowadzenie logowania. Ale wtedy także można sobie założyć konto i zagłosować – w końcu chcieć to móc.
Co zatem zostaje? Zostawienie głosowania tylko i wyłącznie fotografom, którzy mają założone konta. Czyli coś czego NIGDY nie chcieliśmy zrobić. I nigdy nie zrobimy.
Jedynym rozwiązaniem, nad którym się teraz zastanawiamy jest wprowadzenie głosowania tylko przez osoby zalogowane z zachowanym podziałem na osoby fotografujące i niefotografujące.
I obiecujemy, że jeśli kiedykolwiek zdarzy się głosowanie pt. kto ma więcej znajomych będziemy interweniować.
Władcy tego dziadowskiego portalu :)
Ola i Marcin
Sierpień 13th, 2009 at 23:29
Zgadzam się z sanderą. Co za sens ma wstawianie linka do fotomedalików w opisie, jeżeli zależy nam na konstruktywnej krytyce i ocenie wystawionej raczej przez fotografów/amatorów fotografii/innych osób zainteresowanych fotografią czy chociaż mających jakiekolwiek o niej pojęcie niż znajomych? Magda posiada fotobloga, niech więc wstawia sobie jego adres w opisie i pozostawia do oceny znajomym, a ocenianie zdjęć w konkursie pozostawi tym, którzy oceniają zdjęcie, a nie autora.
A co do wszystkich, którzy twierdzą, że konkurs jest do dupy: gdyby zaglądali częściej na portal, wiedzieliby w jakim tempie się rozrasta i niedługo zapewne oddanych głosów na zwycięskie zdjęcie będzie nie 75, a 200.
Sierpień 14th, 2009 at 1:01
Szanowni Władcy!
Mimo wszystko uważam, że skrzywdziliście Madzię, która jest nowym użytkownikiem tego portalu. Czemu przyjęliście zasadę “wielokrotnie informowaliśmy…”?
Jeśli kilkukrotnie ostrzegaliście, to czemu w zakładce “O co chodzi” nie ma sformułowania “niedopuszczalne jest informowanie o istnieniu portalu, bądź zachęcanie przez autorów zdjęć do oddawania głosów w konkursach osób niezwiązanych profesjonalnie lub amatorsko z fotografowaniem.”
Postawcie się w roli nowego użytkownika…
Pozwoli to uniknąć podobnych linczów w przyszłości.
Mam jeszcze inną, moim zdaniem dużo lepszą propozycję.
Czy nie można oceniać samych zdjęć, a dopiero przy ogłoszeniu wyników dowiedzieć się kto był autorem?
Oczywiście usłyszę pewnie odpowiedź, że nie jest to powszechna praktyka i wszyscy zawsze wiedzą jakie zdjęcie zrobił Gudzowaty dla Grand Press Photo… Tylko że tam liczba jurorów jest znana i zamknięta.
W aktualnym konkursie tygodnia bierze udział pewien znany fotograf. Czy odpowiecie mi, że to nie ma wpływu na wynik “obiektywnego” głosowania?
Sierpień 14th, 2009 at 1:09
Bardzo ładnie wygląda zapis z Waszych zasad “O co chodzi”:
“Głosować może każdy”
Czy to jest UCZCIWE? Pusty frazes?
Droga Olu i Marcinie. Podjęliście decyzję po konsultacjach. Czy nikt z Was nie zna zasad, które sami stworzyliście? Chyba że są równi i równiejsi.
Brak mi już słów i nie będę się już odnosił. Mam nadzieję, że
Sierpień 14th, 2009 at 1:18
na przyszłość, zanim powiecie że głosy zostały oddane nieuczciwie powołacie się na konkretną zasadę. Tego wymaga netykieta. Teraz jedynie oczerniliście młodą osobę.
Dla mnie nieuczciwie oddane głosy w świetle WASZYCH obecnych zasad to głosy oddane wielokrotnie przez tą samą osobę lub przy użyciu programów i aplikacji.
TEGO JEDNAK W TYM PRZYPADKU NIE BYŁO.
Sierpień 14th, 2009 at 11:28
Tym razem się zgadzam (wiem, jestem miłośniczką regulaminów) że wypisanie pewnych zasad mogłoby wiele ułatwić, tym bardziej że portal się rozwija i będzie przybywało i fotografów i kibiców.
Jeśli głosowali będą zalogowani użytkownicy będziemy mogli bez obaw reklamować stronę – a tak podając link znajomemu żeby obejrzał zdjęcia zawsze może (choć to jednostkowe zdarzenia) za skutkować nieeleganckim oddawaniem głosów
Sierpień 14th, 2009 at 13:22
Józef.K ma bardzo dobry pomysł z tym, żeby przy wystawianiu zdjęć do oceny nie byli podawani autorzy zdjęć. Dopiero na koniec głosowania przy podawaniu wyników wszystko zostałoby ujawnione.
Sierpień 14th, 2009 at 16:26
Pomysł Józefa.K może i dobry ale jak chwile pomyśleć większość Fotografów tu zalogowanych przegląda praktycznie wszystkie lub prawie wszystkie* fotoblogi które są podane na tej stronie i poznają autorów zdjęć nawet jak niebędą podpisane. Jak rozmawiełem przed chwilą z jedną z władnych tego portalu i po chwili zastanowienia czy jest sens puszczać taką ścieme że głosowanie jest anonimowe? Może odwołajmy sie do własnego sumienia i głosujmy na zdjęcie a nie na osobe
*niepotrzebne skreślić ;)
Wracając do zasad. Podczas tworzenia ich nikt nie myślał, że będą takie numery, bo w założeniu była dobra zabawa i rywalizacja dla zabawy a nie o przysłowiowe “złote kalesony”
A co do zdjęć Magdy niewypowiem sie jakie one były w porównaniu z innymi ponieważ ich niewidziałem. I w moim prywatnym odczuciu usunięcie zdjięć niebył zamiarem linczu na niej tylko próbie zażegnania próby zmiany zasad na inne niż były początkowo założone. Usunięcie zdjęć może niebyło najszczęśliwszym rozwiązaniem no ale stało się.
JK => KK => Kuba Kozłowski (żeby niebyło że ukrywam się pod nickiem)
Pozdrawiam
Sierpień 14th, 2009 at 16:45
Po raz kolejny przypominam,że zasadą ustaloną przez władnych jest: “Głosować może każdy”.
“…tylko próbie zażegnania próby zmiany zasad na inne niż były początkowo założone” – Jakubie, na czym polegała ta próba zmiany zasad?
Dla mnie “każdy” oznacza grono 38 milionów ludzi w Polsce. Dla Ciebie “każdy” ogranicza się do osób amatorsko bądź profesjonalnie związanych z częstochowską fotografią… Czy tak?
A linczem były bardzo chamskie odzywki w stylu “zdjęcia słabe” bez nawet JEDNEGO merytorycznego uzasadnienia.
Sierpień 14th, 2009 at 16:53
Józefie K. oprócz regulaminów istnieje coś takiego jak zwykła przyzwoitość. Jeśli Pan czułby się dobrze wiedząc, że wygrał Pan nie dlatego, że Pana zdjęcie jest najlepsze, ale dlatego, że zrobił mu Pan reklamę to naprawdę nie jest to portal dla Pana.
Na szczęście już Pan nas poinformował, że zdjęć nie wyśle, bo po co walczyć ze ślubnymi frustratami na portalu, gdzie tak mało głosów potrzeba by wygrać, więc nie musimy się o Pana martwić. Także o to czemu Pan tu zagląda dalej, skoro zaglądać tu nie warto.
Pozdrawiamy Pana,
Amatorzy o wydźwięku pejoratywnym
A teraz kwestia anonimowych zdjęć:
Dyskutowaliśmy o tym z kilkoma osobami zanim jeszcze portal ruszył. I nie zrobiliśmy tego. Większość osób, które tu zaglądają śledzi inne blogi. Wystarczy wejść na pierwszego lepszego bloga, zobaczyć odnośniki i założyć że ta właśnie osoba te blogi ogląda.
Właśnie po to powstała podstrona “co słychać na blogach”. Wiele osób wchodzi codziennie na medaliki, żeby tam wejść i zobaczyć co nowego pokazują inni. Czyli zdjęcia znają. Czyli jak wejdą w ankietę przy zdjęciu tygodnia będą znać większość zdjęć. Tak? Tak. A jeśli ktoś będzie chciał oszukiwać to i tak poda znajomym numer zdjęcia.
Nad regulaminem przysiądziemy, gdy wprowadzimy logowanie dla wszystkich – nie ma sensu robienie tego teraz, skoro zmienić go trzeba będzie. Bo logowanie – niestety będziemy musieli wkrótce wprowadzić. I w “o co chodzi” jest zapis, że głosujemy na zdjęcia. Zdjęcia tygodnia, zdjęcia miesiąca. Na zdjęcia, nie osoby. I nawet gdyby w tej chwili ten zapis był ostrzejszy przyczepić do czegoś zawsze się można. Jak to w życiu
Pozdrawiamy i na tym kończymy dyskusję. Na chwilę obecną polecamy slajdszoły post wyżej, albo pielgrzymki – choć oklepane to zawsze fotogeniczne. Każdy z nas będzie miał z tego więcej pożytku niż z dalszej dyskusji.
Ola i Marcin
Sierpień 14th, 2009 at 16:53
“… ale jak chwile pomyśleć większość Fotografów tu zalogowanych przegląda praktycznie wszystkie lub prawie wszystkie”
Jakubie nie mogę się zgodzić!
Spójrz na wyniki z poprzedniego tygodnia. Na jednego z autorów głosowało 3 zalogowanych i aż 24 niezalogowanych…. Liczba ta kompletnie odstawała od reszty stawki. Ale ofiarę władcy serwisu znaleźli sobie później, BEZ ZMIAN W ZASADACH OGÓLNYCH
Sierpień 14th, 2009 at 18:42
Drogi Józefie.K kiedyś wkońcu trzeba było coś zrobić z głosowaniem “po przyjacielsku” nieszczęśliwie trafiło na Madzię ale mógł to być KAŻDY! Daję głowe że to niebyło wycelowane w osobę, która zaczyna bawić sie w fotografię. A czy w zasadach ogólnych musi być dokładnie coś opisane? To znaczy że mamy nieufać nikomu? Przecież to bezsensu i nie oto tu chodzi!
A teraz podpisuję się obiema rękami pod propozysją Władnych Fotomedalików i jeżlei traci już czas na tej stronie to niech obejży slideshowy.
P.S.
Środowisko fotomedaliki.pl pracóje już nad tym aby podobna sytuacja się nie powtórzyła
Sierpień 16th, 2009 at 15:43
Od samego poczatku wiadomo bylo iz bedzie to
konkurs na zdjecie najpopularniejsze.
Mysle ze bez sensu jest bulwersacja, zarowno
ze strony autorow, jak i moderatorow.
Zdazaly sie juz podobne przypadki, glosowania
po znajomosci, a nawet na wlasne zdjecia !!!
Tak zenujace, ale IP jest bezwzgledny.
Dyskusja w tym temacie jest prowincjonalna
i banalna. Najbardziej z twarza wychodzi sama
autorka zdjec.
Super ze na takiej pustyni, jak nasze miasteczko
znajduja sie tacy ludzie jak Pan Marcin, Ola i Marcin.
Oraz jeszcze kilka osob ktorym chce sie cos organizowac.
Fotomedaliki powstaly, z tego co wiem, zeby informowac
,łaczyc. Jesli ktos ma jakis pomysl mozna przeciez napisac, spotkac sie, przedyskutowac.
Wiecej rozmowy, mniej agresji, na wlasnym podworku.
Co do konkursu, od poczatku jestem za tym aby na koniec
roku powolac profesjonalne Jury ktore wybierze nasjlepsze
fotografie.
Jestem za kazda taka inicjatywa, zdjecia wysylal bede, czy bedzie na nie ktos glosowal, czy nie.
Sierpień 16th, 2009 at 21:05
Chciałabym pokazać znajomym, szczególnie tym z po za miasta że w Częstochowie kwitnie nie tylko sztuka sakralna.
Sierpień 17th, 2009 at 2:31
@Pjolo
“Od samego poczatku wiadomo bylo iz bedzie to
konkurs na zdjecie najpopularniejsze.”
Oj Piotrek nie masz racji, czy Maciek wygrywa teraz zdjęcie tygodnia, zajmując trzy pierwsze miejsca bo ma więcej znajomych? Czy Marcin wygrał zdjęcie czerwca bo więcej znajomych? To tak dla przykładu tylko :) A że niektórzy głosują na siebie tuż przed końcem głosowania, że kombinują, no to co poradzisz. Chodzi o to, żeby zrobić coś by to jak najmocniej ograniczyć.
Co do wyboru zdjęcia roku – NA PEWNO zdjęcia roku nie będziemy wybierać tu, w takim głosowaniu, co chyba wiesz :)
Renata, nie przesadzaj i wyślij linki. Taki sam dylemat będziesz mogła mieć przy obowiązkowym logowaniu. Nie wiem o co robisz halo.
Sierpień 17th, 2009 at 9:40
“Renata, nie przesadzaj i wyślij linki.” Madzia tak zrobiła i było halo.
Sierpień 17th, 2009 at 18:26
Bardzo sie ciesze ze Maciek wygral,
sam na pierwsze glosowalem :)
Ale domyslam sie co by bylo,
gdyby od razu oglosic, ze beda na
koniec roku nagrody.
Sponsor Press, pula 8000zl plus
nagrody rzeczowe.
Wiec na razie niech to zostanie tajemnica :)
Sierpień 17th, 2009 at 23:21
ciiiii