Bądź na bieżąco - RSS

Chińska Odyseja Krzysztofa Muskalskiego

listopad 7th, 2010 | Autor: fotomedaliki.pl | Kategoria Wystawy

Autorska Galeria Fotografii Krzysztofa Muskalskiego “Czas Podróży” zaprasza na cykl wystaw fotograficznych pod wspólnym tytułem „Chińska Odyseja”.

Tysiące lat wędrowania przez mroki dziejów, tysiące lat odkryć i budowania postępu, tysiące lat umacniania cywilizacji. Chiny – najstarsza ciągła cywilizacja świata – uchyliła szerzej swoje podwoje we współczesnych nam czasach. Cywilizacja żyjąca w szczelnej izolacji, zmagając się z zawirowaniami historii, dążyła konsekwentnie do postępu i budowania państwa będącego wszystkim, co znajdowało się pod Niebem – Państwa Środka. Przemierzając współczesne Chiny nie sposób nie odczuć oddechu tej najstarszej cywilizacyjnej spuścizny świata, zadziwiającej wciąż swoim rozmachem, swoim trwaniem, zadziwiającej różnorodnością 56 grup narodowościowych. I często trudnej do pojęcia z europocentrycznego punktu widzenia.

Lijiang – Klejnot Yunnanu

Yunnan ( Na Południe od Chmur ) – kraina bogata pięknem krajobrazu, niezwykłością kultury, uśmiechem mieszkańców. Klejnotem tejże krainy z pewnością jest Lijiang. Pełne uroku i unikalnego klimatu miasto rozpościera się na wysokości 2400 m n.p.m. pośród trzynastu szczytów, z których najbardziej okazały – Yulongxue Shan ( Śnieżna Góra Nefrytowego Smoka ) sięga 5596 m n.p.m., przeglądając się w pogodne dni w Heilongtan ( Stawie Czarnego Smoka ). A urok ten i klimat niewątpliwie tworzy zamieszkujący tu tajemniczy lud Naxi. Niezmiennie wierny swoim tradycjom, rozbudza wyobraźnię przybyszów swoimi niecodziennymi zwyczajami. W wielu rodzinach ludu Naxi wciąż panuje system matriarchalny, wciąż jest tu obecne bodaj jedyne w użyciu pismo obrazkowe na świecie, wciąż są wierni swojej religii Dongba. Równie niecodzienna jest architektura ludu Naxi. Stare miasto w Lijiang – Dayan – nie ma sobie podobnego w całych Chinach. W Dayan nie ma uporządkowanej sieci dróg i ulic, nie ma również typowego dla starych chińskich miast okalającego je wysokiego muru miejskiego. Spotykamy tu piękne wiekowe domy odnowione po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1996 roku, brukowane kręte uliczki, niezliczoną ilość kanałów wypływających z rzeki Yuhe ( Nefrytowej ), nad którymi przerzucono aż 354 mostki. Tworzy to magiczny nastrój, zwłaszcza po zmroku. A szczególny nastrój panuje tu w czasie lokalnych świąt, m.in. Święta Pochodni, celebrowanych przez 6200 rodzin – 26 000 mieszkańców zamieszkujących stare miasto w Lijiang. To wszystko z pewnością przyczyniło się do umieszczenia Lijiang na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Lijiang – Klejnot Yunnanu – leżący na starodawnym Szlaku Karawan Koni i Herbaty, odkryty dla świata dopiero przed 87 laty przez Amerykanina Josepha Rocka i urodzonego w Rosji Petera Goullarta, nieustannie zaskakuje i zachwyca coraz to nowych przybyszów.

Wystawę będzie można oglądać do stycznia 2011.
Autorska Galeria Fotografii Krzysztofa Muskalskiego “Czas Podróży”
ul. Pilsudskiego 19 (naprzeciwko Dworca PKP)
czynna pon-pt 10.00-19.00, sob 10.00-14.00 – wstęp wolny

Lijiang- Klejnot Yunnanu

Lijiang- Klejnot Yunnanu

Napisz Komentarz

You must be logged in to post a comment.

[ bbPress synchronization by bobrik ]