II Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Fotografowaniu – start za 3 dni!

sierpień 31st, 2016 | Autor: Aneta Kosta | Kategoria Fotoakcje, Konkursy, Niusy, Polecamy

Drodzy miłośnicy fotografii,

Już tylko 3 dni dzielą nas od startu największego fotograficznego wydarzenia, „II Otwartych Mistrzostw Częstochowy w Fotografowaniu. Fotomaraton 2016”, z Mistrzem Tomaszem Tomaszewskim, jako Głównym Jurorem
Do startu blisko, a my mamy same dobre wieści:

– grono naszych Partnerów się powiększa. Ostatnio dołączyła do niego prężna Firma, rodem z naszego miasta, znana do tej pory ze sponsoringu sportu. X-KOM, bo o nim mowa, przekazał dla Mistrza, i V-ce Mistrzów Częstochowy wartościowe sprzęt fotograficzny renomowanych Firm.

– cieszy nas bardzo fakt, że po latach poszukiwania Partnerów poza Częstochową, w tym roku poza X-Kom pojawiły się także inne znane częstochowskie Firmy i Organizacje, jak choćby: Salon Zegarmistrzowski Rybiccy, Wodociągi Częstochowskie, Regionalny Fundusz Gospodarczy, Browar Czenstochovia, Rotary Club, OPK „Gaude Mater”, Regionalny Ośrodek Kultury, Oddział Gazety Wyborczej, czy Galeria Teatr From Poland, a także ogólnopolska, ale otwierająca właśnie nowy salon w Częstochowie – „Fotojoker”.

– podczas Konkursu będzie możliwe oprócz spotkania z Mistrzem Tomaszem Tomaszewskim, także przetestowanie zaawansowanego sprzętu, na którym pracuje, firmy „Sony”, której konsultanci przyjadą do nas z aparatami i obiektywami

– dzięki uprzejmości Organizatorów Dni Europejskiej Kultury Ludowej będziemy na Was czekać 3 września o 9.00 na dużej scenie na Placu Biegańskiego w Częstochowie, z której też o godz. 10.00 wystartujemy, w Częstochowie w tym dniu będzie się działo J

– mamy już Temat Główny (choć oczywiście nie zdradzimy!), podpowiedziany przez samego Mistrza ale możemy obiecać, że będzie bardzo uniwersalny i dający dużą możliwość do własnych, różnorodnych interpretacji i budowania spójnej narracji, co Tomek lubi najbardziej J

To już ostatni moment do rejestracji na promocyjnych warunkach!

Nie zwlekajcie!

Rejestrujcie się na www.fotomaraton.org i przybywajcie w sobotę od godz. 9.00 na Plac Biegańskiego w Częstochowie.

Zapraszamy i życzymy sukcesu.
Zarząd Fundacji Festiwal Sztuki Fotoreportażu

unnamed

 Termin: 3-4 września 2016r
Rejestracja:
www.fotomaraton.org/rejestracja
Miejsce:  Start 3 września godz. 10.00 w Częstochowie na pl. Dr Biegańskiego,
Finał 4 września godz. 18.00 w „Pubie Sportowym Stacherczak”, al. Kościuszki 1, Częstochowa
Kapituła konkursowa:
Tomasz Tomaszewski, Arkadiusz Ławrywianiec
Nagrody:
Medale: złoty, srebrny i brązowy dla Mistrza i dwóch V-ce Mistrzów Częstochowy
Markowy sprzęt fotograficzny Pentax, Fujifilm, Ricoh i torby Lowepro ufundowane przez Firmę X-KOM, sponsora głównego,
Markowy zegarek Lacoste ufundowany przez  Salon Zegarmistrzowski Rybiccy
Akademie CEWE FOTOKSIĄŻKI z kodem na stworzenie FOTOKSIĄŻKI od „Fotojoker”
Prenumerata wydania cyfrowego oraz propozycja wystawy w Wejściówce – wspólnej galerii „Wyborczej” i OPK „Gaude Mater”, od częstochowskiej redakcji Gazety
Voucher na Rytuał w Piwnym Spa w hotelu Browar CzenstochoviA
Voucher pobytowy w Hotelu „Fajkier” w Lgocie Murowanej na Jurze
Voucher na koncerty w Galerii Teatru From Poland w Częstochowie do końca 2016
Przekąski i napoje od Bakalland i Mokate.
Pakiet startowy: dla każdego zawodnika
Formuła: nowatorska, reporterska, dwudniowa, dynamiczna
Warsztaty: Spotkanie z Tomaszem Tomaszewskim i możliwość przetestowania sprzętu, którego używa marki Sony oraz doradztwa u konsultanta tej Firmy

Sławy polskiej fotografii, zaskakujący temat, niebanalna sportowa formuła, cenne nagrody i praktyczna wiedza – tego nie powinno zabraknąć także podczas II Otwartych Mistrzostw Częstochowy w Fotografowaniu „Fotomaraton 2016”. Konkursów fotograficznych w Polsce jest wiele, ale chcemy , żeby ten właśnie w szczególny sposób zapadł w pamięć odbiorców.
Po sukcesach konkursów „Fotomaraton 2013” i „Fotomaraton 2014” w Częstochowie, oraz zeszłorocznych projektów „I Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Fotografowaniu. „Fotomaraton 2016” i „Fotograficznych Wtorków” i tegorocznego „Fotomedaliki.pl”, wzmocnieni  o nowych, uznanych w środowisku, członków zarządu i rady Fundacji, postanowiliśmy w tym roku, z uwagi na osobę głównego jurora Tomasza Tomaszewskiego, powrócić do reporterskiej fotomaratonu,  uwzględniając uwagi zgłaszane przez uczestników poprzednich edycji. Oczywiście postaramy się, aby ta formuła była jak najciekawsza i jak najbardziej dynamiczna.
II edycja konkursu „Otwarte mistrzostwa Częstochowy w Fotografowaniu 2016” odbędzie się 3-4 września 2016 w Częstochowie.

W Jury konkursu zasiądą:
Tomasz Tomaszewski – Tytuł Doktora na wydziale Sztuka Mediów, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji Image Collection w Waszyngtonie oraz American Society of Magazine Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikował swoje zdjęcia zarówno w najważniejszych pismach polskich jak i w największych magazynach zagranicznych, między innymi: Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Vogue, Die Zeit, Elle. Wydał kilka książek autorskich: OSTATNI – Współcześni Żydzi Polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie Polscy (tekst Jerzy Ficowski), W Centrum, Niezwykła Hiszpania, Rzut Beretem, Zapewnia Się Atmosferę Życzliwości, oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Autor wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Irlandii, Niemczech, Polsce i na Madagaskarze. Laureat polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od dwudziestu lat współpracuje z magazynem National Geographic, w którym opublikował 18. esejów fotograficznych, a od roku 1999 jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.
Arkadiusz Ławrywianiec – członek ZPAF, fotoreporter Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów,  były fotoreporter „Dziennika Zachodniego” wykładowca katowickiej Policealnej Szkoły Fotograficznej FOTOEDUKACJA, wielokrotnie nagradzany w konkursach fotografii prasowej. członek Zarządu Fundacji Festiwal Sztuki Fotoreportażu.

Organizator Konkursu jest „Fundacja Festiwal Sztuki Fotoreportażu”.
Projekt dofinansowany przez: Urząd Miasta Częstochowa i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Sponsor główny nagród: „X-KOM”
Sponsorzy: „Sony Polska”, „Lowepro”, „Fotojoker”, „Bakalland”, „Wodociągi Częstochowskie”, „Browar Czenstohovia”, „Rotary Club Częstochowa”,  „Salon Zegarmistrzowski Rybiccy”,  „Fundacja Libertus”, „Mokate”, „MPK Częstochowa”. „Galeria Teatr from Poland”, „Hotel Fajkier”
Partnerzy: „Regionalny Fundusz Gospodarczy SA”,  „Pub Sportowy Stacherczak”, „OPK Gaude Mater”, „ROK Częstochowa”, „Studio Graffiti”, Piotr Jędryka, Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie
Patroni medialni: „TVP Katowice”, „Radio Katowice”, „PRESS”, „Gazeta Wyborcza”, „Gazeta Częstochowska”,  „Foto*Plus”, „TV Orion”,  „Radio Jura”, „Radio Fiat”, „Digital Camera Polska”, „Wyborcza.pl Częstochowa”, „Czestochowskie24.pl”, „Jasne, że Częstochowa”, „cz.info.pl”, „zdrowaczestochowa.pl”, „Częstochowa w Obiektywie”, „miasto-ogrodow.eu

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Częstochowa Krzysztof Matyjaszczyk.

„II Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Fotografowaniu. Fotomaraton 2016” to wyjątkowy, pionierski projekt z uatrakcyjnioną formułą. Jest jednym z ważniejszych przedsięwzięć odbywających się w ramach przygotowań do  Festiwalu Sztuki Fotoreportażu, głównego celu naszej Fundacji.
Podobnie, jak w ubiegłych latach, liczymy, że uczestnicy konkursu zaproponują nam  inne spojrzenie na rzeczy powszechnie znane, zgodnie z maksymą Davida duChemina „Fotografując, staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt by nie zobaczył”, że uda się im uwiecznić  „decydujący moment” wg. słynnej koncepcji Henri Cartier Bressona.

Dla kogo jest „Fotomaraton”?
Fotografować każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej… Te najlepsze fotografie nie są jednak zasługą doskonałego aparatu, a tego, kto za nim stoi. Wyobraźni, wrażliwości, wyczucia i dobrego kadru nie zastąpi żaden sprzęt. Wydarzenie skierowane jest zatem do wszystkich, którym fotografia u jest szczególnie bliska: zarówno do profesjonalnych fotografów, jak i pasjonatów tej pięknej sztuki utrwalania chwili. Konkurs jest dobrą okazją do doskonalenia swojego warsztatu, a jednocześnie – źródłem inspiracji i pomysłów, co w pracy zawodowych fotoreporterów, jak i hobbystów jest cenne.

O co chodzi w konkursie?
Konkurs będzie się dziać „tu i teraz”, zatem nie polega na przesyłaniu gotowych już fotografii. Zadaniem uczestników będzie wykonanie zestawu 8 zdjęć (wybranych oczywiście spośród wszystkich, zrobionych podczas zawodów), nawiązującego tematycznie głównego tematu Konkursu, który do momentu startu pozostanie tajemnicą. Na realizację zadania przewidziano 8 godzin pierwszego dnia konkursowego. Temat główny zostanie ogłoszony na starcie „Fotomaratonu” (3. września b.r., godz. 10.00, Plac Biegańskiego obok Ratusza w Częstochowie ). Finał odbędzie się następnego dnia w godzinach wieczornych, w sprawdzonym miejscu, adekwatnym do jego sportowego charakteru, „Pubie Sportowym Stacherczak”, podziemia DH Schott, al. Kościuszki 1, w niedalekiej odległości od miejsca startu. Podczas finału nastąpi publiczny i turniejowy wybór najlepszych  zdjęć i ogłoszenie wyników. W Jury zasiądą takie sławy fotoreportażu a obrady zostaną przeprowadzane publicznie w formie warsztatów fotograficznych.
Na Mistrza Częstochowy w Fotografowaniu, Pierwszego i Drugiego V-ce Mistrza czekają medale oraz cenne nagrody
–  markowy aparat fotograficzne
– wartościowe nagrody rzeczowe
– będą także dodatkowe nagrody dla najlepszego fotografa z Częstochowy.

Po zakończeniu części konkursowej przewidziane jest spotkanie z członkami Kapituły i prezentacja ich prac. Cały czas będzie też możliwość przetestowania zaawansowanych aparatów Firmy Sony i spotkania konsultantem tej Firmy.

Jakie warunki trzeba spełnić?
Aby wziąć udział w konkursie, należy najpóźniej na dzień przed startem wypełnić prosty formularz rejestracyjny, dostępny w formie elektronicznej na stronie internetowej organizatora, a także dokonać opłaty rejestracyjnej w wysokości 10 zł (w przypadku, jeśli wpłata nastąpi do 31 sierpnia 2016) lub 15 zł jeśli wpłata nastąpi po 31. sierpnia lub w dniu startu. W przypadku osoby niepełnoletniej potrzebne będzie jeszcze wypełnienie krótkiego formularza. Na start wystarczy zabrać ze sobą cyfrowy aparat fotograficzny z pustą kartę pamięci oraz… wyobraźnię, kreatywność i dobre pomysły na ujęcia.

Więcej informacji, szczegółowy Regulamin Konkursu oraz formularz rejestracyjny można znaleźć na: www.festiwalsztukifotoreportazu.org/rejestracja
www.festiwalsztukifotoreportazu.org/regulamin-konkursu-fotomaraton-2016/
lub
www.fotomaraton.org

Profil na portalu społecznościowym:
www.facebook.com/fundacjafotoreportazu

Wydarzenie na profilu społecznościowym:
https://www.facebook.com/events/524042324461768/

Kontakt dla mediów:
biuro@festiwalfotoreportazu.pl

Pozdrawiam

Marcin Szpądrowski

Prezes Zarządu

Fundacji Festiwal Sztuki Fotoreportażu

KRS 000439971

NIP 5732843812

Ul. Dąbrowskiego 1

42-200 Częstochowa

Kom.+48  501160194

E-mail. m.szpadrowski@festiwalsztukifotoreportazu.org

E-mail2 marcin@1111.pl

www.festiwalsztukifotoreportazu.org

www.fotomaraton.org

www.fotosprint.org

www.mistrzostwaczestochowy.pl

www.fotomedaliki.pl

Facebook:

https://www.facebook.com/fundacjafotoreportazu/

https://www.facebook.com/fotomedalliki/

Wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/524042324461768/

https://www.facebook.com/events/1671843453134364/

Napisz Komentarz

You must be logged in to post a comment.

[ bbPress synchronization by bobrik ]